GOGGLESOC
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Your lenses will love you when you choose to wrap them in the gogglesoc Microfiber Goggle Cover. An elasticated microfibre gogglesoc is sure to protect your expensive goggles in style. Built using recycled materials, our goggle lens cover is designed to protect your eyewear from the elements. Say goodbye to scratches and smudges and hello to adventure-ready lenses.
One size fits all (mostly). Easy on, easy off.
Protective microfiber cover for your ski or snowboard goggles. Use it to clean and protect. Machine washable
Made from rPET (recycled polyethylene terephthalate) recycled plastic bottles.
| Ski/Snowboard Accessory Type | Protection |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski,Snowboard |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Recycled Plastic |
| Assembled Length (cm) | 19.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 10.25 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.02 kg |
| Sustainability | 1% For The Planet Brand |
