*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.We’ve been making 24” dirt bikes longer than most bike companies, and the Stomper 24” packs years of knowhow in a perfectly sized junior mountain bike: lightweight GT aluminium MTB frame comes with LegitFit geometry for improved handling, while the Ace spec level means Shimano gears for durability, disc brakes for secure stopping, and GT’s classic styling that sets it apart from the rest.
Shimano 1x8 drivetrain
Mechanical disc brakes
Kickstand
Improved Geometry bikes with the LegitFit system feature geometry adjustments to improve ergonomics for youth statures. The result: Increased stability, comfort and confidence for a wider range of riders.
Easier Pedaling bikes with the LegitFit system have their pedal positions moved slightly forward. The result: Makes it easier to pedal.
Better Positioning bikes with the LegitFit system have narrower crank and pedal positions that match the width of a child’s hips. The result: A stronger, more natural pedal stroke.
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Alloy |
| Bike Speeds | 8 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Front Brakes | Mechanical Disc brake |
| Bike Rear Brakes | Mechanical Disc brake |
| Rotor Size (mm) | 160 mm |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 160 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 140 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Loose Ball |
| Front Hub Type | Disc Alloy |
| Rear Hub Type | Not Applicable |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | microSHIFT RD-M26L |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
| Sustainability | None |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Mountain Bike Type | Cross Country | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Frame Type | Hardtail |
