*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The K2 Men's Reckoner 122 Twin Tip Skis 2023 is a dedicated powder twin-tip built to crush pillows, send cornices, and boost wind lips. The aspen wood core combined with the patented Spectral Braid technology creates the perfect combination of surfy and stout, allowing these twin tip skis to bounce, pivot, and charge through the deepest snow. Its Twintech sidewall offers a great edge feel to enhance performance.
Carbon Boost: Longitudinal carbon stringers laid on top of the core for added pop and rebound.
SPECTRAL BRAID® (Reckoner Collection): Its tighter fiber angles in the midbody enable more playfulness and forgiveness at the tip and tail while maintaining a stable and powerful feel underfoot.
Twintech: A durable, full sidewall construction provides great edge feel and performance with added topsheet resistance to impact damage.
| Ski Type | Big Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 144 mm |
| Waist Width (mm) | 122 mm |
| Tail Width (mm) | 136 mm |
| Turning Radius (m) | 23.7 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
