Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.There are some winter days where it's way too nice outside not go out for some fresh air. Snowshoeing is a simple and affordable option, and the Appalaches meets your needs. This model is perfect for a stroll in the paths nearby. Its proven sturdiness and reliability make it a snowshoe you can count on to enjoy the outdoors. With its easy to use conventional fastening system, the Appalaches is an accessible model for all types of budget but also for those who just want to go play outside.
Frame: ErgoStream shape, 6061-T6 aluminum
Harness: Contact Trad
Closure System: Ratchet closures
Pivot: Freeflex X 30 mm
Decking: Snow-repelling, big ribbed decking clips
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain,Flat Terrain,Mountain Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Fixed |
| Deck Material | PE & Aluminum |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 90.72 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.1 kg |
Yes, I recommend this product.
