*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for recreational players of various age and skill levels, the Player Preferred™ glove series features quality, full-grain oiled leather shells for easy and quick break-in along with all-leather laces for durability and strength. With popular patterns and styling, the Player Preferred™ series seamlessly covers baseball, softball, and recreational leagues.
Conventional Back
Pro Micro Lining
Zero Shock Palm Pad
Basket Web Pattern
| Position | Multi-Position |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | Basket |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 850.00 g |
| Product Length (cm) | 30.00 cm |
| Product Width (cm) | 21.00 cm |
| Product Height (cm) | 19.00 cm |
Yes, I recommend this product.
