*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Sight Men's Directional Hybrid Snowboard 2024 is an all-mountain snowboard with a freeride inspired shape. A tapered directional shape enhances turning sensation and float, with Cross Profile camber for stability on groomers. Using eco-friendly cork rails the Salomon Sight Men's Directional Hybrid Snowboard 2024 makes hard pack feel like butter while reducing the impact on the planet.
Freeride-inspired shape for exceptional turning sensation and float.
Stable Cross Profile with camber and rocker areas.
Easy turn initiation and control with Quadratic sidecut.
Eco-friendly cork rails for dampening and reduced environmental impact.
Tapered directional shape improves turn initiation and floatation.
Enhanced edge hold on hardpack with slight taper in the tail width.
| Style of Snowboards | Freeriding Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Directional |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 6 |
| Snowboard Flex Tortional | 6 |
| Assembled Width (cm) | 1 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Thickness (mm) | 20 mm |
|---|---|
| Thickness (mm) | 20.00 mm |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
