SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy the comforts of home wherever you roam with The Tek Towel - a luxuriously soft and super absorbent towel. The microfiber fabric is quick drying and also features a cozy, terrycloth feel for added comfort. With a handy snap-on hang loop, it's packaged in a convenient, zippered pouch for compact packing.
Snap-on hang loop and rounded corners
Machine washable
Made of 80% recycled polyester, 20% nylon
Blended microfiber for soft terrycloth feel
Super absorbent deep pile
Comes in a soft, zippered EVA case
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 8.26 cm |
| Assembled Length (cm) | 120.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.29 kg |
| Assembled Width (cm) | 60.00 cm |
| Colour Group | Blue |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor |
|---|---|
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
