Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Timberland Men's Icon 6 Inch Boots are crafted from full-grain leather with seam-sealed, waterproof construction. Lined with 400 grams of PrimaLoft® insulation they ward off the winter cold for reliable outdoor comfort. These boots are a durable and stylish wardrobe essential for all-day wear in any environment.
PrimaLoft® synthetic insulation offers 400 g of warmth
Seam-sealed waterproof, full-grain leather uppers block rain, snow, and moisture
100% recycled nylon laces stay strongly tied
Anti-fatigue comfort technology and a leather-lined footbed provide support
Green Rubber™ lug outsole made with 42% recycled rubber offers greater traction
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Upper Material(s) | Eco Leather |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Fabric,Leather |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Care Instruction(s) | Hand Wash In Cold Water |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Winter Boots,Waterproof |
|---|---|
| Sustainability | Leather Working Group Member Brand |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
