Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rambler® 1 L / 36 oz. bottle is designed for a life in the wild. Scorching days on the ranch and keeping you hydrated through rugged terrain are this bottle’s calling, second only to keeping your drinks icy cold. For easy cleaning and use day after day, this reusable bottle is dishwasher safe. With a quick twist, the TripleHaul™ handle comes off, exposing YETI's shatter-resistant, dishwasher safe spout that allows for controlled gulps on the go. When it’s time for a wash or refill, remove the entire cap to expose the bottle’s wide mouth. Find a colour that calls to you – these big bottles are available in stainless, DuraCoat™, and seasonal finishes.
18/8 stainless steel
Double-wall vacuum insulation
Dishwasher safe
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reusable,Insulated,Shatterproof,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Design | Easy Find Lid System |
| Lid Material | Plastic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Depth (cm) | 29.20 cm |
| Product Height (cm) | 29.20 cm |
|---|---|
| Product Use(s) | Beverage,Outdoor,Drinks,Adults,Camping,Children |
| Product Weight (kg) | 0.69 kg |
| Product Width (cm) | 9.50 cm |
| Shape | Round |
| Storage Container Type | Containers |
| Theme | No Theme |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
