Proudly Canadian
ABUS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Abus, Granit XPlus 540, U-Lock, Key - USH, 160x230mm, 6.3''x9'', Thickness in mm: 13mm, Black.
Made of exclusive ABUS hardened steel
ABUS XPlus cylinder with Power Cell Technology for high protection against attack
2K Molded lock body
Automatic keyhole cover
Two keys included, one with LED light
Key code card
13mm Parabolic shape shackle
USH Bracket
| Accessories List | Key |
|---|---|
| Advanced Features | Keys Included |
| Assembled Height (cm) | 23.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 29.72 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.59 kg |
| Assembled Width (cm) | 16.00 cm |
| Cable Length (m) | 0.23 m |
| Key Material | Not Applicable |
| Lock Type | Key |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
| Number of Dials/Numbers | 0 |
|---|---|
| Number of Keys Included | 2 |
| Number of Pins | 0 |
| Primary Material | Steel |
| Product Use(s) | Residential |
| Shackle Diameter (cm) | 16.00 cm |
| Shackle Type | Long |
| Shackle Width (cm) | 1.30 cm |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |

Yes, I recommend this product.
