Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.These adidas FWD-02 Wireless Earbuds are engineered to fit your active lifestyle. These sleek, ergonomic earbuds offer up to 19 hours of playtime with the charging case so you can enjoy your on-the-go tunes, podcasts and audio books for longer. They are IPX5-rated for superior water and sweat resistance and have an Awareness Mode feature with ambient sound for enhanced safety. These adidas earbuds are designed with intuitive, glove-friendly controls that won't slow you down.
Up to 6 hours of playtime (19 hours with charging case) for active lifestyles
Awareness Mode lets you hear your surroundings for added safety
IPX5-rated for water and sweat resistance, ideal for workouts
Ergonomic design with extra ear tips provides a comfortable fit
Easy controls for music and calls, even with gloves on
Personalize settings via the Adidas Headphones app
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Sweat Resistant,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 101 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 25 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.06 kg |
| Assembled Length (cm) | 3.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.50 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on adidas.com
