Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Adventure Medical Kits has made it easier than ever to apply, adding die-cut shapes to fit common problem areas, including the heel, side of foot, and toes. Apply moleskin to problem areas before you begin hiking or as soon as you feel friction on the trail, and blisters will be a thing of the past.
Moleskin immediately reduces friction, keeping hot spots from developing into blisters
11 die-cut moleskin pieces per sheet, each specifically shaped to fit common blister areas. No scissors required
Includes alcohol wipes for surface preparation
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.64 cm |
| Assembled Length (cm) | 11.91 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (cm) | 16.84 cm |
| Case Material | Plastic |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Brown |
| Emergency/First Aid Kit Type | First Aid Kit |
| Number of People Accommodated | 2 |
| Number of Pieces | 28 |
|---|---|
| Pieces Included | Blister Cushions |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Product Use(s) | Sports,Camping/Outdoors |
| Shelf Life (year) | 4 yr |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | Waterproof | |
| Assembled Height (cm) | 0.64 cm | 11.43 cm | 15.24 cm | 0.635 cm | 5.08 cm | |
| Assembled Length (cm) | 11.91 cm | 3.81 cm | 19.05 cm | 11.91 cm | 23.5 cm |
