Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Adventure Medical Kits Mountain Explorer Kit is your essential first-aid solution for extended camping and hiking trips. It's packed with medical supplies and a detailed wilderness medicine guide, helping you treat cuts, sprains, allergies, and more. This compact Mountain Explorer kit is your trusted companion for safely handling emergencies and keeping your crew healthy on the trail.
Includes "A Comprehensive Guide to Wilderness & Travel Medicine" by Eric A. Weiss, M.D., with expert advice and illustrations, plus tools like EMT shears, precision forceps, and an easy-read thermometer for effective medical care
Easy Care First Aid® System organizes supplies by injury type for quick access
Reflective mountain logo aids in low-light visibility
Semi-transparent, zippered pockets keep contents clean, dry, and visible
Unique bag shape offers extra room for personal items
Includes trauma pad and elastic bandage for severe bleeding control and medications for allergies, pain, fever, inflammation, and digestive issues
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 16.51 cm |
| Assembled Length (cm) | 21.59 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.64 kg |
| Assembled Width (cm) | 10.16 cm |
| Case Material | Nylon |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Blue |
| Emergency/First Aid Kit Type | First Aid Kit |
| Number of People Accommodated | 4 |
| Number of Pieces | 116 |
|---|---|
| Pieces Included | Medical Gloves,Anti-Itch Cream,Gauze Pads,Blister Cushions,First Aid Guide,Other,Bandages,Safety Pin,Notepad,Duct Tape,Antiseptic Wipes,Rolled Gauze,Emergency Survival Guide,Pain Reliever,Scissors,Tweezers,Antibiotic Ointment |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
| Shelf Life (year) | 4 yr |
