*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Airtube Ergo Polartec® Power Dry® is designed to elevate your outdoor adventures. Its ergonomic shape ensures a perfect fit, while high-quality licensed fabrics provide unbeatable comfort. With superior mechanical wicking for rapid drying, this neck warmer offers ultimate breathability and durability, making it your trusted companion for all your outdoor pursuits. Conquer the elements and embrace the freedom of the great outdoors with this Airtube Ergo.
Signature Airhole breath hole to breathe free, prevent goggle fog, and keep your face dry
Ergonomic shape
High-quality licensed fabric
Moisture wicking for fast drying
Highly breathable and durable
| Warmer Style | Necktube |
|---|---|
| Primary Fabric 1 | Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 92 |
| Lining Colour | Black |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Care Instruction(s) | Hang to Dry |
| Product Length (cm) | 30 cm |
| Product Length (cm) | 30.00 cm |
| Product Width (cm) | 26 cm |
| Product Width (cm) | 26.00 cm |
| Advanced Features | Moisture Wicking |
|---|---|
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
