*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Airhole Unisex Polartec Pro Balaclava provides ultimate protection and comfort for your outdoor adventures. Crafted from highly breathable and durable Polartec Power Dry fabric, it wicks away moisture to keep you dry while allowing ample airflow.
Signature Airhole breathing vent prevents goggle fogging and keeps your face dry and comfortable
Highly breathable and durable Polartec Power Dry fabric offers reliable face protection
Flexible hinged design allows unrestricted head movement for enhanced mobility
| Warmer Style | Necktube |
|---|---|
| Primary Fabric 1 | Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 92 |
| Lining Colour | Multi-Colour |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Care Instruction(s) | Hang to Dry |
| Product Length (cm) | 40 cm |
| Product Length (cm) | 40.00 cm |
| Product Width (cm) | 26 cm |
| Product Width (cm) | 26.00 cm |
| Advanced Features | Moisture Wicking |
|---|---|
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
