ANKER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quick Charge 3.0, Anker 18W USB Wall Charger (Quick Charge 2.0 Compatible) Powerport+ 1, (USB-A to USB-C Cable Included)
Fast-Charging Technology: PowerPort+ 1 guarantees the fastest possible charge to any smartphone or tablet, thanks to Quick Charge 3.0 and PowerIQ technology. (Does not support fast-charging for iPhone 8 and above but will charge at normal speed.)
Supreme Compatibility: Backwards-compatible with all versions of Qualcomm Quick Charge technology (1.0, 2.0 & 3.0). Also charges non–Quick Charge devices at up to 2.4A.
Safety First: Exclusive Anker technology provides surge protection, temperature control and more advanced safety features, keeping you and your devices safe.
Anker PowerPort+ 1 Quick Charge 3.0 Wall Charger, USB-A to USB-C cable, welcome guide, our worry-free 18-month warranty, and friendly customer service.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (mm) | 5.6 mm |
| Assembled Length (mm) | 5.3 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.070000189 kg |
| Assembled Width (mm) | 2.8 mm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Shape | Straight |
| Type of Adapter | Travel Adapter |
|---|---|
| Type of Audio Adapter | Not Applicable |
| Type of HDMI Adapter | Not Applicable |
| Type of RCA Adapter | Not Applicable |
| Type of Travel Adapter | Not Applicable |
