ANKER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Transform any location into a party spot with the Anker Soundcore Rave Neo Bluetooth Speaker. With dazzling LED lights and up to 18 hours of battery life, this Bluetooth speaker keeps the crowd entertained all night long. Plus, customize the EQ on the Anker Rave Neo to suit any sound profile via the Soundcore App.
Passive radiator and exclusive BassUp technology to deliver 50W of pure bass
Dual 2" tweeters and 4-inch woofer for a a rich and immersive sound experience
Party-Cast technology to wirelessly link 100+ speakers for synchronized music and lights
Built-in LEDs with sync modes for a captivating visual experience
Up to 18 hours of playtime and built-in USB port to charge other devices on-the-go
IPX7 waterproof rating for outdoor events
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Wireless,Long Battery Life,Bass Boost,Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 28.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 17.70 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 15.00 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 0 h |
| Battery Life (hr) | 18 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Decibel Rating (dB) | 98.00 dB |
| Driver Size (mm) | 0.00 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 50 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Speaker Type | Wireless Speaker |
| Voltage (V) | 0 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 50 W |
