ANON
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Micro-adjustable fit and a lightweight feel with MIPS crash technology and the right style.
Weight: 386g
In-mold shell construction fuses a lightweight polycarbonate shell with an EPS liner for sleek comfort and a low-profile fit
Youth 360° BOA® Fit System integrates a fit dial directly into the helmet and provides for micro adjustments in a complete halo around the wearer's head
Classic fleece on liner and ear pads provides optimal warmth and comfort
Fidlock® snap helmet buckle uses magnets to allow you to open and close the buckle with one hand, even when wearing gloves
All Anon products are backed by a 1-year warranty from date of purchase. Anon helmets are also backed by a 2-year crash replacement policy.
Passive ventilation channels integrated into the helmet draw fresh air in the front and pull moisture out the back
Multidirectional Impact Protection System (MIPS) is a revolutionary technology that mimics the brain's own protection system with a low friction layer that lets the helmet slide relative to the head
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | ABS Plastic |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Not Applicable |
| Certifications | No Certifications |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Head Circumference (cm) | 1.00 cm |
| Helmet Diameter Range (cm) | 52-55 |
| Assembled Weight (kg) | 1.06 kg |
| Assembled Length (cm) | 29.50 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 24.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 23.50 cm |
| Sustainability | B Corp Certified Brand |
