ANON
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Winter resort laps or summertime on wheels, this classic shape offers the same hassle-free comfort for snow and street.
Weight: 480g
Endura® shell construction features an injection-molded ABS exterior for long-lasting durability and ding-resistant strength
Auto-adjust fit system features an elastic closure in the rear of the helmet that dynamically flexes around the wearer's head for a perfect fit
Classic fleece on liner and ear pads provides optimal warmth and comfort
All Anon products are backed by a 1-year warranty from date of purchase. Anon helmets are also backed by a 2-year crash replacement policy.
Passive ventilation channels integrated into the helmet draw fresh air in the front and pull moisture out the back
Compatible with audio accessories
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | ABS Plastic |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | No Certifications |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Head Circumference (cm) | 1 cm |
| Helmet Diameter Range (cm) | 56-59 |
| Assembled Weight (kg) | 1.06 kg |
| Assembled Length (cm) | 29.5 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 23.5 cm |
| Assembled Height (cm) | 24.5 cm |
| Sustainability | B Corp Certified Brand |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
