Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience high-fidelity sound with Apple AirPods Max, offering the ultimate listening experience with pro-level Active Noise Cancellation. Featuring a sleek new design in five vibrant colours, a custom fit ensures comfort, while updated USB-C charging adds extra convenience for your daily use.
Ultimate over-ear listening experience delivers high-fidelity audio
Pro-level Active Noise Cancellation eliminates up to 2x more background noise for immersive listening
Hear the world around you with transparency mode for comfortable interaction
Personalized spatial audio delivers a theater-like experience with dynamic head tracking
Magical experience allows you to use Siri for tasks and control playback with head gestures
Acoustic-first design features a knit-mesh canopy and memory foam ear cushions for a secure fit
Precision control allows you to use the Digital Crown for music playback, calls, volume control, and more
USB-C charging enables you to charge AirPods Max with the same cable as your iPhone, iPad, or Mac
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Adjustable Head Strap,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight,Voice Controlled |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Foam |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Wi-Fi,Bluetooth,IPhone |
| Effective Wireless Range (ft.) | 800.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.39 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 16.86 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.34 cm |
| Assembled Height (cm) | 18.73 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
No, I do not recommend this product.
