Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.With its enhanced features, the Apple AirPods Pro (2nd Generation) offers you the best listening experience. It has more Active Noise Cancellation to tune out noise. Enjoy up to 6 hours of listening time and control your 2nd gen AirPods Pro with a touch or swipe.
Adaptive Transparency adjusts to surroundings while enjoying audio content
Up to 6 hours of listening time on a single charge with Active Noise Cancellation for extended use
Personalized Spatial Audio with dynamic head tracking for an immersive experience
Adaptive EQ tunes music to your ears in real-time based on AirPods Pro fit
Sweat and water-resistant for workouts and outdoor activities
Comes with durable silicone ear tips (XS, S, M, L) for a secure and comfortable fit
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sweat Resistant,Long Battery Life,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 6.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,IPhone |
| Effective Wireless Range (ft.) | 800.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.06 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 2.17 cm |
| Assembled Width (cm) | 4.52 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.06 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
