

Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Experience crystal-clear audio performance with the Apple AirPods Pro Wireless In Ear Earbuds. With Active Noise Cancellation and Transparency Mode, enjoy audio content on your AirPods Pro without noise. Plus, the new MagSafe Charging Case provides fast, wireless charging for longer battery life.
Features H1 chip for richer audio, smarter noise reduction and long battery life
Adaptive Transparency adjusts to surroundings while enjoying audio content
Adaptive EQ tunes music to your ears in real-time based on AirPods Pro fit
IPX4 rating for sweat and water resistance
Up to 6 hours of listening time on a single charge for extended use
Wireless MagSafe charging case included for up to 30 hours of battery life and multiple recharges
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | Replacement Earbuds,Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Sweat Resistant,Wireless,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 3.28 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | IPhone |
| Effective Wireless Range (ft.) | 130.00 ft |
| Power Source | Not Applicable |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
| Assembled Weight (kg) | 0.05 kg |
| Assembled Length (cm) | 2.40 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 2.18 cm |
| Assembled Height (cm) | 4.52 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.