




Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Sleek and powerful, hit every fitness goal with the Apple Watch SE (GPS) 44mm (2nd Generation). It is equipped with all the essentials to stay safe, motivated, and connected. The Apple Watch SE is the ultimate device for athletes, busy professionals or anyone looking to stay active.
Bright 44mm LTPO OLED Retina display delivers clear visuals even in bright sunlight
Paired with a 44mm Space Gray Aluminum Case with Midnight Sport Band
Up to 18 hours of battery life to stay connected and productive all day
Built-in GPS with multiple connectivity for calls, texts, location, and exercise tracking
Advanced sensors for Crash or Fall Detection and Emergency SOS services for fast assistance
Track daily activities and see trends overtime via the Fitness app on the iPhone
| Accessories List | Case |
|---|---|
| Advanced Features | Touchscreen |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 24 mm |
| Battery Life (hr) | 18 h |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Case Diameter (cm) | 44.00 cm |
| Clasp Style | Fold Over |
| Colour Group | Black |
| Connectivity | Bluetooth |
| Dial Material | Plastic |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen Display |
| Displays Include | Date,Distance,Heart Rate,Calories Burned,Time,Day of Week |
| Face Shape | Square |
| Functions | Pedometer,Heart Rate Monitor,Countdown Timer,Stopwatch,Sleep Tracker,Alarm,GPS Tracker |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Automatic |
| Product Use(s) | General Use |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Digital |
| Water Resist Depth (m) | 50.00 m |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.