Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Track your fitness with the Apple Watch SE 2nd Gen. Equipped with essential features to keep you connected, motivated and safe, this sleek watch includes a Retina display, GPS and crash detection. Ideal for athletes, busy professionals, and active lifestyles, it’s the go-to device for all-day use. Stay connected with this Apple Watch.
44mm Retina OLED display provides clear visuals in any light
Built-in GPS and sensors track workouts, location, and daily activities
Crash Detection and Emergency SOS offer automatic help in emergencies
Up to 18 hours of battery life offer all-day fitness tracking and connectivity
Cellular connectivity allows calls, texts, and streaming on the go
Fitness app on iPhone shows activity trends and progress toward goals
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Optical HR |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 37 mm |
| Battery Life (hr) | 12 h |
| Battery Type/Battery Size | Rechargeable Lithium-ion |
| Case Diameter (cm) | 4.40 cm |
| Clasp Style | Fold Over |
| Colour Group | Black |
| Connectivity | WiFi |
| Dial Material | Metal |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen Display |
| Displays Include | Date,Time,Day of Week |
| Face Shape | Square |
| Functions | Heart Rate Monitor,Sleep Tracker,GPS Tracker |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Automatic |
| Product Use(s) | General Use |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Digital |
| Water Resist Depth (m) | 35.00 m |
