Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Apple Watch SE (GPS) 40 mm in Silver with a Winter Blue Sport Band helps you stay active and connected. Innovative features include health tracking, Crash Detection and Emergency SOS technology. This stylish, swimproof Apple watch is carbon-neutral and fully customizable, enhancing your fitness journey and daily interactions seamlessly with your Apple devices.
Advanced Workout app offers metrics for enhanced training
Fall Detection, Crash Detection, and Emergency SOS ensure safety
Heart health monitoring alerts for irregular rhythms and abnormal rates
Sleep tracking offers insights into REM, Core, and Deep sleep stages
Customizable watch faces and bands for a personal touch
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Touchscreen |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 22 mm |
| Battery Life (hr) | 18 h |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Case Diameter (cm) | 4.00 cm |
| Clasp Style | Pin and Buckle |
| Colour Group | Blue |
| Connectivity | Bluetooth |
| Dial Material | Not Applicable |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Displays Include | Date,Distance,Time,Day of Week |
| Face Shape | Rectangle |
| Functions | Compass,Pedometer,Music,Heart Rate Monitor,Digital Wallet,Alarm,Phone,Emergency SOS,Calendar,Fall Detection,Calculator |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Not Applicable |
| Product Use(s) | General Use,Fitness Tracking |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Smartwatch |
| Water Resist Depth (m) | 50.00 m |
Yes, I recommend this product.
