Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay connected and healthy with the Apple Watch Series 8 (GPS+LTE) Silver. Featuring cellular capabilities, this watch allows you to make calls and access data without your phone. The advanced sensors monitor your heart rate, temperature and blood oxygen, while crash detection offers peace of mind. With an always-on Retina display, this watch is perfect for those seeking an LTE-enabled smartwatch.
Always-on Retina display lets you view info without raising your wrist
Aluminum case with a sports band offers a stylish design
Cellular connectivity allows calls, messages, and data access directly from your wrist
Advanced health sensors monitor heart rate, body temperature, ECG, and blood oxygen levels
IP6X dust resistance and water resistance up to 50 meters offer durability
Up to 18 hours of battery life on a single charge supports all-day use without recharging
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Mobile Notifications,Touchscreen,Talking |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 35 mm |
| Battery Life (hr) | 12 h |
| Battery Type/Battery Size | Rechargeable Lithium-ion |
| Case Diameter (cm) | 4.10 cm |
| Clasp Style | Fold Over |
| Colour Group | White |
| Connectivity | WiFi |
| Dial Material | Plastic |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen Display |
| Displays Include | Date,Calories Burned,Day of Week |
| Face Shape | Square |
| Functions | Heart Rate Monitor,Sleep Tracker,GPS Tracker |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Automatic |
| Product Use(s) | General Use |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Digital |
| Water Resist Depth (m) | 35.00 m |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
