Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Apple Watch Series 9 45mm GPS with Midnight Sport Band is a powerful smartwatch that keeps you connected, active, and healthy. Powered by the S9 chip, it offers a bright display and introduces double-tap interaction for easy use. Advanced health features include blood oxygen monitoring, ECG, heart rhythm alerts, and detailed sleep analysis. Women can benefit from temperature-based cycle tracking for deeper health insights. The redesigned apps in watchOS enhance organization, while the Workout app helps you stay on top of fitness goals. Safety features like fall, crash detection, and emergency SOS offer added peace of mind. As part of Apple's commitment to sustainability, the aluminum Apple Watch Series 9 is carbon-neutral.
S9 Chip enables a super-bright display and double taps for touchscreen-free interaction
Redesigned Apps Keep you informed and organized with the latest watchOS
Workout App offers a range of workout options and advanced metrics for comprehensive performance analysis
Innovative Safety features include Fall Detection, Crash Detection, and Emergency SOS
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Touchscreen |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 24 mm |
| Battery Life (hr) | 36 h |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Case Diameter (cm) | 4.50 cm |
| Clasp Style | Pin and Buckle |
| Colour Group | Black |
| Connectivity | Bluetooth |
| Dial Material | Not Applicable |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Displays Include | Date,Distance,Heart Rate,Calories Burned,Time,Day of Week |
| Face Shape | Rectangle |
| Functions | Compass,Camera Remote,Pedometer,Music,Heart Rate Monitor,Countdown Timer,Alarm,Phone,Messaging,ECG,Emergency SOS,Crash Detection,Fall Detection,GPS Tracker,Calculator,Blood Oxygen,Digital Wallet,Sleep Tracker,Fitness Tracker,Calendar,Find Devices,Notifications,Cycle Tracking |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Not Applicable |
| Product Use(s) | General Use,Fitness Tracking |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Smartwatch |
| Water Resist Depth (m) | 50.00 m |
