AQUA LUNG
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Nabul Snorkeling Set includes a mask, snorkel, fins, and a gear bag to carry and store your snorkel equipment. With adjustable fins, a comfortable, water-tight face mask, and a roll-up snorkel, this snorkel set has everything you need to start exploring your favorite beach or reef.
The lens and skirt are assembled without a frame to reduce size and weight
The single lens style offers a panoramic field of vision
A lightweight, low-volume design makes clearing water from the mask easy
The Twister fin features an adjustable foot pocket for an easy-to-adjust customized fit
Ergonomic shape
Roll up snorkel
Adjustable open heel compact short blades provide easy kicking
The Dual composite blade channels water more efficiently to help reduce fatigue and conserve energy for powerful, lightweight performance
Includes a free gear bag to carry and store your snorkel equipment
| Advanced Features | Splash Guard,Includes Diving Mask,Vented,Adjustable Snorkel Keeper,Adjustable Mouthpiece |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 8.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 54.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 9.06 cm |
| Colour Group | Black |
| Flexible/Rigid | Flexible |
| One/Two Way Valves | One Way Valves |
| Primary Material | Rubber |
| Snorkel Design | Standard |
|---|
