AQUA LUNG
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.When comfort is the priority, be sure to go with the Hawkeye Combo. The mask features a soft silicone skirt that provides a secure and leak-free fit. Meanwhile, the splashguard snorkel top will ensure water doesn't enter the snorkel if you find yourself in choppy waters. Feel confident in the water on your next snorkeling adventure with the Hawkeye.
The hypoallergenic silicone face skirt provides ultimate comfort and a perfect fit to keep water out of the mask
Easy-adjust, 3-way buckle system
Durable tempered glass lenses
Splashguard top designed to prevent surface water from entering the snorkel
Hypoallergenic silicone mouthpiece for ultimate comfort
One-way purge valve allows for easy clearing
| Advanced Features | Splash Guard,Includes Diving Mask,Vented,Adjustable Snorkel Keeper,Adjustable Mouthpiece |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 9 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.5 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.36 kg |
| Assembled Weight (kg) | .363 kg |
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 25 cm |
| Flexible/Rigid | Flexible |
|---|---|
| One/Two Way Valves | One Way Valves |
| Primary Material | Rubber |
| Snorkel Design | Standard |
