Proudly Canadian
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Atomic Bent 100 Men's Skis 2024 are a wildly versatile pair built for every style from freeride to freestyle. Reimagined from tip to tail with performance feedback from Atomic athletes, these all-mountain skis feature Dura Cap Sidewalls that offer controlled power transmission and commanding edge grip on harder snow.
Light Woodcore technology uses a poplar wood core to optimize the skis' weight without compromising shock absorption or stability on the slopes.
HRZN 3D Bent incorporates a full wrap tip and tail profile for more playful skiing and better float in deep snow conditions.
Resist Edge Park technology features a thicker edge that offers sturdiness and greater durability for sliding on park rails.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate/Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 124.50 mm |
| Waist Width (mm) | 100.00 mm |
| Tail Width (mm) | 115.00 mm |
| Turning Radius (m) | 16.50 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atomic.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atomic.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atomic.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atomic.com
