*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Atomic Cloud 9 is the little black dress of our piste range - elegant, flattering and always right wherever you wear it. In fact, Cloud 9’s combination of style and substance has made it one of the world’s best-selling piste skis for women. This model also features Servotec Light on top, giving you extra running stability for even more effortless gliding on piste.
Full Sidewall: Full sidewall runs across the full length of the ski for precise steering
Servotec Light: Features the servotec top groove combined with an elastomer inlay, giving awesome vibration damping and running stability
Titanium Stabilizer: One titanium layer under the core for great shock absorption and torsional flex
Light Woodcore: Made from poplar wood, this core optimizes the ski’s weight without sacrificing any shock absorption or stability
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 109 mm |
| Waist Width (mm) | 73 mm |
| Tail Width (mm) | 95.5 mm |
| Turning Radius (m) | 13.5 m |
| Base Material | Ptex |
