*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Approved by the Atomic #sheskis ambassador team, the all-mountain Atomic Maven 86 Women's Skis 2023 delivers relaxed skiing in any snow condition. The versatile Flow Profile blends the perfect amount of camber, shovel taper and tip rocker for rock-solid stability and effortless performance in any snow conditions. OMatic Construction uses only essential materials like a poplar wood core and lightweight triaxial fiberglass layers for the ultimate balance of stiffness and flex. The result is a lightweight and responsive ski that eases into any turn. With a Dura Cap sidewall and topsheet graphics to match any adventure, these women's skis deliver newfound potential to ski the entire mountain.
Dura Cap Sidewall: Sidewall from base to top sheet for great edge grip, with a rounded shape for increased durability.
Flow Profile: Rocker, camber, and HRZN Tech for ideal edge contact during the turn, and great float off piste.
OMatic Core: Versatile all-mountain core construction that balances stiffness and flex through the entire ski.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 120.00 mm |
| Waist Width (mm) | 86.50 mm |
| Tail Width (mm) | 103.50 mm |
| Turning Radius (m) | 14.20 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
