*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed in North America and built in Austria, the Atomic Maven 93 C Women's Skis 2023 is a wildly versatile all-mountain women’s ski tested and validated by the Atomic #sheskis ambassador team. OMatic Core uses lightweight triaxial fibreglass and carbon layers paired with precision-milled poplar wood to create the ultimate balance of stability and flex throughout the length of the ski. The Flow Profile delivers the ideal combination of camber, shovel taper, and tip rocker, while HRZN tech in the tip creates 10% more surface area, allowing the ski to float through fresh snow and hook up on a hardpack. Precise and relaxed, these women's skis deliver the performance and versatility to the entire mountain in any snow condition - hardpack to powder.
Flow Profile: Rocker, camber, and HRZN Tech for ideal edge contact during the turn, and great float off piste.
OMatic Core: Versatile all-mountain core construction that balances stiffness and flex through the entire ski.
Dura Cap Sidewall: Sidewall from base to top sheet for great edge grip, with a rounded shape for increased durability.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 124.5 mm |
| Waist Width (mm) | 93 mm |
| Tail Width (mm) | 108.5 mm |
| Turning Radius (m) | 15 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
