Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A new mid-width all-mountain ski, the Atomic Maverick 86 C, is built for balanced and intuitive skiing. OMatic Construction combines only the essential materials – wood, fiberglass, and carbon – for lighter weight and smooth, easy handling. Flow Profile blends the perfect amount of rocker and camber for optimal effective edge contact on hardpack snow and ice. Whether you’re skiing the steep chutes of Crested Butte or the powdery glades of St. Anton, the Maverick 86 C is the ski for confident skiing in any condition.
OMatic Core
Dura Cap Sidewall
Flow Profile
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 121.5 mm |
| Waist Width (mm) | 87 mm |
| Tail Width (mm) | 105 mm |
| Turning Radius (m) | 15.5 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
