*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed by Chris Benchetler and skied by the Atomic Freeski team, the Atomic Men's Bent 85 Skis 2024 with STR12 GW Bindings are ready to perform on the mountain. From boosting air in the pipe to busting through afternoon chop, the 85mm waist and All Mountain Rocker provide a secure ride. Plus, the woodcore and Dura Cap Sidewall construction on these all-mountain skis offer a smooth and agile skiing experience. The included STR12 GW bindings feature an adjustable DIN range to accommodate skiers of all levels.
Directionally shaped with a minimal tail rocker for increased edge contact, grip, and stability
Agile Densolite foam core to dampen vibration and structured topsheet for a high-quality finish
Light Poplar woodcore for optimized weight while maintaining shock absorption and stability
Resist Edge technology provides improved durability
Dura Cap Sidewall from base to top sheet for great edge grip, with a rounded shape for increased durability
GripWalk® compatible ski bindings
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 117 mm |
| Waist Width (mm) | 85 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 13.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 1.75 kg |
