*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Carve through the entire mountain with confidence with the Atomic Men's Maverick 83 Skis 2024 with M10 GW Bindings. As the entry point into the Maverick family, these all-mountain skis are built for balanced and intuitive skiing. It features OMatic Construction with a light woodcore for smooth handling, a Titanal Stabilizer to absorb shock, and a glossy topsheet for a super sleek, high-end look. The included ski bindings offer a DIN range of 3–10 and are designed for a consistent feel on and off the piste.
Flow Profile for optimal effective edge contact
Versatile all-mountain OMatic Core construction that balances stiffness and flex
Light Poplar woodcore for optimized weight while maintaining shock absorption and stability
Agile Densolite foam core to dampen vibration
One Titanal layer under the core for great shock absorption and torsional flex
GripWalk® compatible ski bindings
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 120 mm |
| Waist Width (mm) | 83 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 13.50 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 2.70 kg |
