Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The B Yoga B MAT Everyday Long 85" 4mm Yoga Mat is designed with exceptional performance in mind. From fast-moving flows to room temperature yin with long holds, this 4mm workout mat offers extra length for practice and play. It provides a superior grip to support poses and stay grounded during yoga or other movement routines. Durable and sustainable, this yoga mat can withstand heat and sweat several times a week for years to come.
Sustainably produced from 100% natural rubber
Lightweight & durable for day-to-day practice
Open-cell technology prevents slips during sweaty conditions
4mm thickness provides excellent cushioning for stability & support
OEKO-TEX certified free of harmful chemicals & safe for human use
| Rug/Mat Type | Yoga Mats |
|---|---|
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Primary Material | Rubber |
| Assembled Thickness (cm) | 0.40 cm |
| Advanced Features | Nonslip Backing |
| Product Width (cm) | 66.00 cm |
| Product Height (cm) | 0.40 cm |
| Product Weight (kg) | 1.90 kg |
