Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The B Yoga B MAT Strong Long 85" 6mm Yoga Mat offers superior cushioning and added length for improved comfort and support. From high-impact Vinyasa practice to other slower-moving practices, this workout mat is ideal for all fitness and floor exercises. Made from 100% non-slip rubber, it features open-cell technology to withstand heat and prevent sweat from pooling. Plus, this 6mm yoga mat is eco-friendly and has antimicrobial properties.
Sustainably produced from 100% natural rubber
Lightweight & foldable for on-the-go practice
Open-cell technology prevents slips during sweaty conditions
6mm thickness provides excellent cushioning for stability & support
OEKO-TEX certified free of harmful chemicals & safe for human use
| Rug/Mat Type | Yoga Mats |
|---|---|
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Primary Material | Rubber |
| Assembled Thickness (cm) | 6.00 cm |
| Advanced Features | Nonslip Backing |
| Product Width (cm) | 66.04 cm |
| Product Height (cm) | 0.61 cm |
| Product Weight (kg) | 2.60 kg |
