Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The B Yoga B MAT Traveller Lightweight 71" Yoga Mat provides a grippy, anti-slip surface for superior support. With a thinner construction and lightweight design, this workout mat is perfect for those who want to bring their practice wherever they wander. Its 2mm thickness provides grip and comfort, while the rubber construction offers increased durability and longevity. The non-slip design on the textured yoga mat is easy to clean and care for.
Sustainably produced from 100% natural rubber
Lightweight & foldable for on-the-go practice
Open-cell technology prevents slips during sweaty conditions
Ultra-grippy, sticky top to stay grounded & stable
OEKO-TEX certified free of harmful chemicals & safe for human use
| Rug/Mat Type | Yoga Mats |
|---|---|
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Primary Material | Rubber |
| Assembled Thickness (cm) | 0.20 cm |
| Advanced Features | Nonslip Backing |
| Product Width (cm) | 66.04 cm |
| Product Height (cm) | 0.20 cm |
| Product Weight (kg) | 1.40 kg |
Yes, I recommend this product.
