*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Build Bands will tone, strengthen and build. The two intensity options allow you to top up the reps on light or feel the deep burn on medium. Our resistance bands will be your new gym go-to whether at home or in the studio.
Set of 2 with reusable mesh bag
Large: 33" x 3.15" x 0.19"
Made in China
Use wet cloth or mild soap to clean the band. Lay flat and allow to air dry out of direct sunlight.
There is interior grip to the bands to prevent them from sliding as you move and stabilizes you for the optimal workout
Small: 29" x 3.15" x 0.19"
Fabric band: 70% polyester 30% cotton
Latex grip strips
| Assembled Height (cm) | 3.80 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 22.90 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.23 kg |
| Assembled Width (cm) | 10.20 cm |
| Colour Group | Pink |
| Maximum Resistance (kg) | 250.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 150.00 kg |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Polyester |
| Resistance Band Type | Loop |
