*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easily add resistance to tone and strengthen your body during your workout or practice with Tone Weights. Made with soft neoprene interiors and thoughtful, easy to clean vegan leather exteriors, these 1 lb weights can be worn on either wrists or ankles for a simple way to moderately enhance your intensity of movement.
Set of two weights (1lb each)
Wear on wrists or ankles.
Use wet cloth or mild soap to clean the band
Lay flat and allow to air dry out of direct sunlight
Soft neoprene on the inside, easy to clean vegan leather on the outside.
Adjustable straps for comfort.
| Weight Type | Ankle/Wrist Weight |
|---|---|
| Number of Pieces | 2 |
| Measurement Standard | Imperial |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Shell Material | Other |
| Core Material | Other |
| Maximum Weight (lb) | 2.00 lb |
| Minimum Weight (lb) | 1.00 lb |
| Product Length (cm) | 27.90 cm |
| Product Width (cm) | 11.40 cm |
| Product Height (cm) | 3.80 cm |
|---|
