*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Smash, serve, volley, hit winners, drop shots… Whether you’re new to tennis or restarting it with new ambitions, the Boost Aero will help you to do it all. And even better, it performs all of the above at a price that’s affordable for any player’s budget.
POWER
EASY-TO-PLAY WITH
LIGHTNESS
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 660.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 260 g |
| Unstrung Weight (g) | 260.00 g |
| Assembled Weight (g) | 260 g |
| Assembled Weight (g) | 260.00 g |
| Assembled Length (cm) | 685 cm |
| Assembled Length (cm) | 685.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 27.00 cm |
| Beam Width (mm) | 30 mm |
| Beam Width (mm) | 30.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 2 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
