Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Elevate your game with the Babolat Boost Aero Senior Tennis Racquet, designed for recreational players seeking to refine their skills. This lightweight tennis racquet ensures effortless handling and delivers impressive power for every shot. Its striking design, inspired by a professional design used by tour players adds a touch of confidence to your performance on the court.
Lightweight construction for optimized power
Easy power with a design inspired by the Pure Aero Gen9
Woofer System enhances ball and string interaction for greater control and comfort
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 660.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 260 g |
| Assembled Weight (g) | 260 g |
| Assembled Length (cm) | 685 cm |
| Assembled Width (cm) | 26 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
