Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Babolat Counter Origin Padel Senior Squash Racquet is the perfect squash racquet for beginners looking to enhance their skills effortlessly. This squash racquet features an oversized shape that ensures precise control, making it easier to return shots with accuracy. Crafted with advanced materials, this squash racquet offers exceptional comfort, making it an ideal choice for those new to the sport.
Large sweet spot for easier contact with challenging shots
Oversized round shape for precise ball placement on the court
Improver Heart to remember the position of the racquet to enhance playing comfort
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 355 g |
| Assembled Weight (g) | 355 g |
| Assembled Length (cm) | 455 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Fiberglass |
| Surface Material | Fiberglass |
