Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Elevate your tennis game with the Babolat Evo Aero 2.0 Senior Tennis Racquet, a top choice in tennis equipment for intermediate and advanced players. This lightweight tennis racquet is designed with innovative Air Handle Touch technology, providing unmatched comfort and performance. Inspired by the aerodynamic frame of the Pure Aero Gen9, this graphite tennis racquet delivers the ideal combination of power and spin.
Air Handle Touch technology and natural flax fibres minimizes vibrations for a smoother feel
Optimized design delivers a balance of power and spin for improved gameplay
Controlled power for effortless spin generation
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 660.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 275 g |
| Assembled Weight (g) | 275 g |
| Assembled Length (cm) | 685 cm |
| Assembled Width (cm) | 26 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
