*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For you, tennis is a game but also a sport all about enjoyment, challenging yourself and getting moving. That's why we've designed the Evo Aero racquet to have everything you need to make quick progress while having fun on the court. This tennis racquet has an updated frame offering the perfect balance of power and comfort with every hit. The head has also been redesigned, so it's easy to put spin on the ball and feel more secure. With its modern, sporty design, this racquet will help you perform and look good on the court!
EASY POWER
COMFORT
EASY SPIN
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 60.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 275 g |
| Unstrung Weight (g) | 275.00 g |
| Assembled Weight (g) | 275 g |
| Assembled Weight (g) | 275.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 25 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Beam Width (mm) | 26.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Flexible |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 18C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 2 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
