*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Are you looking for the best compromise between high flight quality and durability? Look no further, we’ve found it for you. The hybrid structure guarantees a quality shuttlecock for optimal playability. The hybrid shuttlecock’s unique feature is its three-part structure: a cork head and a synthetic nylon base on which feathers are inserted. This innovative hybrid combination gives the shuttlecock stability, precision and durability.
RESISTANCE
HIGH FLIGHT QUALITY
DURABILITY
| Sport Type | Shuttlecock |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Nylon |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 6.50 cm |
| Long Circumference (cm) | 9 cm |
| Outside Circumference (cm) | 6.50 cm |
| Short Circumference (cm) | 8 cm |
| Product Weight (g) | 5.00 g |
Yes, I recommend this product.
