Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Made for versatile performance, the Babolat MNSTR Touch Pickleball Paddle is ideal for competitive players who want power and control on the court. This pickleball paddle features RPM Max Grit technology to generate impressive spin on every shot. The surface integrates SMAC dampening technology to disperse vibrations and an expanded sweetspot for maximum playability. This paddle has been tested and certified by the USA Pickleball Association for use in tournaments.
RPM Max Grit technology offers maximum friction for heavy topspin and backspin
SMAC dampening technology filters unwanted vibration
Perfect Feel Handle engineered for performance, balance, and comfort
Shock-resistant Edge Guard bumper protects the paddle
Traditional paddle shape to hit all types of shots
15mm Polypropylene honeycomb core thickness absorbs shock and extends the sweetspot
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 198.00 g |
| Assembled Weight (g) | 198.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.80 cm |
| Beam Width (mm) | 198.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Firm |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Sponge Thickness (mm) | 1.00 mm |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
