Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Smash, serve, volley, hit winners, drop shots… Whether you’re new to tennis or restarting it with new ambitions, the Boost Strike will help you to do it all. And even better, it performs all of the above at a price that’s affordable for any player’s budget.
POWER
MANEUVRABILITY
WOOFER SYSTEM
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 102.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 270 g |
| Unstrung Weight (g) | 270.00 g |
| Assembled Weight (g) | 270 g |
| Assembled Weight (g) | 270.00 g |
| Assembled Length (cm) | 69 cm |
| Assembled Length (cm) | 69.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 27.00 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Beam Width (mm) | 26.00 mm |
| Racquet Balance | Head Heavy |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 2 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
