*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Featuring a smaller grip, a more open string pattern, a lighter weight, and a new, more aerodynamic frame, the Nadal Junior 25 racquet has been totally redesigned to better suit the size of younger players. A racquet in the colors of Rafa, allowing them to learn tennis more easily and have fun on the court.
MANEUVERABILITY
POWER
Player's level : Discover
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 64.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Length (cm) | 635.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 17C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
